W Polsce mieszka trzecia pod względem liczebności grupa chorych na SM w Europie! Niestety dostęp do leczenia jest u nas często utrudniony. Z roku na rok Polska znajduje się na szarym końcu badania Barometr SM, pokazującego dostęp do leczenia i warunki życia osób cierpiących na SM. Od 1 lipca 2014 w końcu wprowadzono w Polsce leczenie bezterminowe stwardnienia rozsianego, lekami pierwszego rzutu.
Przebieg choroby nie jest do przewidzenia, ale duża część osób z tą diagnozą kończy na wózku inwalidzkim. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że co drugi młody człowiek, którego widzimy na wózku inwalidzkim to chory na SM!
Nadzieją dla chorych na SM są leki z grupy Interferonów lub leki nowej generacji (skuteczniejsze), które łagodzą postęp choroby i znacznie poprawiają jakość życia pacjenta. Leki stosowane w terapii SM są bardzo drogie, refundowane w Polsce tylko w znikomym stopniu, co czyni je praktycznie niedostępnymi dla większości chorych! Ponadto stosowanie tych leków wymaga odpowiedniej wiedzy wsród kadry medycznej.
Warto jednak nadmienić, że w Katowicach wykonuje się przeszczepy szpiku (komórek macierzystych) wśród chorych na SM u których zawiodły inne metody leczenia a metoda ta ma potwierdzoną skuteczność. Zainteresowanych tą tematyką zachęcam do lektury TEGO ARTYKUŁU
SM stanowi znaczne obciążenie dla budżetu państwa. Ze względu na to, że choroba ta często rozpoczyna się we wczesnym okresie życia oraz na jej przewlekły charakter jest jedną z najczęstszych przyczyn długotrwałej niezdolności do pracy i rent chorobowych. Leczenie, a zatem zmniejszenie szybkości postępu choroby zmniejszy również społeczne koszty utrzymania chorych na SM!
Aktualności i informacje odnośnie leczenia SM znajdziesz na moim blogu 🙂